Rozmiar czcionki
Kontrast
To warto wiedzieć!

Szkoła Podstawowa nr 1 w Zalasewie

Zalasewska Szneka z Glancem i Człowiek z pasją...

Zamknięciem i podsumowaniem dni gwary poznańskiej, czyli Zalasewkiej Szneki z Glancem 2023, było spotkanie w kwietniu wszystkich klas 8 z Panem Zbigniewem Staniszewskim, który zaprosił nas do siebie, byśmy mogli podziwiać jego zbiory. Pan Zbigniew, wielki pasjonat historii Swarzędza, głównie z perspektywy stolarstwa, które niegdyś było dumą naszego miasta i całej gminy, już w lutym, podczas dni gwary poznańskiej w naszej szkole, spotkał się z uczniami klas 8. Podczas krótkiej prelekcji, zaprezentował część swoich zbiorów i podzielił się wiedzą na temat tradycyjnego stolarstwa, renowacji oraz krótkiej historii swarzędzkiego stolarstwa. Swoją pasją, pan Zbigniew może zauroczyć niejednego słuchacza. Jest to człowiek, który imponuje niesamowitą wiedzą, głównie w dziedzinie stolarstwa tradycyjnego, ale również wiedzą historyczną dotyczącą naszej gminy. Czy wiecie kim był Antoni Tabaka? Czy wiecie dlaczego niegdyś hasłem przewodnim naszej gminy było „Swarzędz drewnem stoi”? Czy wiecie jak potężna, rozległa i dobrze prosperująca była fabryka mebli w Swarzędzu? Czy wiecie, że na terenie Swarzędza działał browar? Tego wszystkiego i wiele więcej można dowiedzieć się podczas spotkań Towarzystwa Miłośników Ziemi Swarzędzkiej, które odbywają się w ostatnie czwartki miesiąca, o godzinie 18:00, w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki. Jeżeli chcielibyście nieco bliżej poznać postać naszego rodzimego pasjonata, Pana Zbigniewa Staniszewskiego, zapraszamy do obejrzenia dwóch krótkich programów z Panem Zbigniewem w roli głównej: Pasjonaci z Powiatu Poznańskiego https://pasjonacizpowiatupoznanskiego.telewizjastk.pl/czytaj/stolarski-fach-ciagle-zywy-swarzedzki-stolarz-to-brzmi-dumnie

oraz Swarzędzanie Inspirują https://telewizjastk.pl/programy/czytaj/swarzedzanie-inspiruja-odc-3

Szczegółowe podsumowanie Zalasewskiej Szneki z Glancem w ostatnim numerze SPOKO Gazetki dostępnym na stronie szkoły.

W zakładce POBIERZ znajdziesz dokumenty, wzory pism, informacje, kalendarz i inne... Zobacz!

Dane kontaktowe:

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie
ul. Planetarna 7, 62-020 Zalasewo
telefon: +48-61-817-54-50
email: sekretariat@spoko.edu.pl