Rozmiar czcionki
Kontrast
To warto wiedzieć!

Szkoła Podstawowa nr 1 w Zalasewie

Obserwacja nieba

W chłodny kwietniowy wieczór, o zachodzie Słońca, na płycie boiska szkolnego zebrało się kilkanaście osób. Rozłożyliśmy teleskopy... niebo było zachmurzone… czekaliśmy. Nasza cierpliwość została nagrodzona. Na coraz ciemniejszym ale już bezchmurnym niebie, ukazał się Księżyc w pierwszej kwadrze. Grupa zainteresowanych pokazem nieba powiększała się. Do 3 teleskopów ustawiły się kolejki. Oglądaliśmy Księżyc – jego kratery i morza. Nieziemskie widoki zapierały dech w piersiach. Słuchaliśmy interesujących opowieści o przyszłości astronautyki i wynalazkach, które pozwoliły na podróże w Kosmos, a następnie trafiły z powrotem na Ziemię, np. telefon komórkowy czy teflon.

Choć największa frekwencja dopisało po zmroku, to tylko najwytrwalsi obejrzeli Wenus i Marsa. Nasze obserwacje zakończyliśmy po godz. 22. Zadowoleni i z ochotą na więcej.

Serdecznie dziękujemy Panu Patrykowi Oko za poświęcony czas i zaszczepianie bakcyla astronomicznego wśród naszych Uczniów i lokalnej społeczności, a przed wszystkim Radzie Rodziców SP nr 1 w Zalasewie, za sfinansowanie przedsięwzięcia. Już planujemy kolejne obserwacje. Niebo czeka, a nasz patron, Mikołaj Kopernik zobowiązuje.

 

*autor większości zdjęć Radek Słowik "bilfoto.pl"

W zakładce POBIERZ znajdziesz dokumenty, wzory pism, informacje, kalendarz i inne... Zobacz!

Dane kontaktowe:

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie
ul. Planetarna 7, 62-020 Zalasewo
telefon: +48-61-817-54-50
email: sekretariat@spoko.edu.pl