To warto wiedzieć!

Grudzień to czas podsumowań, czas przemysleń… Wolontariat w Spoko? Co działo się w I semestrze? Czy tu warto być? Już od kilku lat współpracuję ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. L. Grajka w Swarzędzu. Uczniowie naszej szkoły są wolontariuszami podczas piątkowych zajęć dla podopiecznych Stowarzyszenia. W tym roku również nie zabrakło chętnych do tej formy działalności, jak co roku zostaliśmy też zaproszeni do udziału w imprezach okolicznościowych. Już 29 września 2018 r. wolontariusze wraz ze mną i p. Kamilą Gaweł uczestniczyli XIV Przeglądzie Piosenki Religijnej Osób Niepełnoprawnych „Anielskie Śpiewogranie 2018”. Przegląd odbył się w Kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Swarzędzu. Wydarzenie to, jak zawsze, było hołdem złożonym św. Janowi Pawłowi II. W tym roku miało to szczególne znaczenie, gdyż łączyło się z 40. rocznicą wyboru Ojca Świętego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Młodzież z uśmiechem na ustach włączyła się we wspólny śpiew oraz działania organizacyjne. Nie zabrakło też balonów do nieba, które jak zawsze dały wszystkim wiele radości. Podobnie było na „Balu z Mikołajem”: wspólny śpiew, tańce, zabawa, ale też pomoc w szatni i w porządkach. Nasi wolontariusze potrafią dzielić się sobą. Podczas baliku za swoje zaangażowanie z rąk Pana Burmistrza Mariana Szkudlarka odebrali oni podziekowania i drobne upominki przygotowane przez Stowarzyszenie. Gratuluję, jak zawsze z dumą uczestniczyłam w tej podniosłej chwili. Udział w zajęciach organizowanych przez Stowarzyszenie jest dla uczniów szansą na zapoznanie z kulturą i sztuką osób niepełnosprawnych. Polski Komitet Pomocy Społecznej to kolejna organizacja, z którą współpracujemy już od kilku lat, nie mogło być inaczej w tym roku. Uczniowie jak zawsze staneli na wysokości zadania. Ogólnopolska Akcja Zbiórki Żywności na rzecz Banków Żywności odbyła się przy niemałym udziale naszych uczniów. Wolontaiusze w piątek (30.11) i sobotę (01.12) w Tesco w Swarzędzu zachęcali do podzielenia się zakupami z podopiecznymi PKPS-u. Kolejny raz zostaliśmy też zaproszeni do włączenia się w Zbiórkę Karmy dla podopiecznych schroniska w Skałowie. Kiedy Strażnicy Miejscy przyjechali po produkty, to nie mieliśmy się czego wstydzić! Akcja poruszyła serca wszystkich naszych uczniów, od najmłodszych po tych z klas gimnazjalnych. Od lat w naszej szkole trwa akcja „Wkręć się w nakrętki”. W ten sposób niesiemy pomoc Antosiowi. Antoś jest dzieckiem niepełnosprawnym, a ze sprzedaży nakrętek opłacane są liczne terapie, którym jest poddawany. Tu również cieszy fakt, że w akcję włączyły się wszystkie klasy. Tym razem nakretki jechały na 2 transporty! Do akcji zaprosiliśmy też ZS nr 1 w Swarzędzu. Współpraca ze szkołą średnią zaowocowała piękną akcją, książka pod choinkę. Uczniowie ZS przygotowali dla wszystkich uczniów klas I prezenty. Każdy otrzymał książkę. Jest to tym bardziej budujące, że wśród Mikołajów byli też nasi absolwenci. W ramach wolontariatu organizuję też czytanie dla najmłodszych. Kiedyś czytaliśmy w przedszkolu, a od ubiegłego roku czytamy dla uczniów przebywających w naszej świetlicy szkolnej. Piątkowe popołudnie to dobry czas na spotkanie literackie, które łączy naszą wspólnotę. Obecnie czytają uczniowie klas VIII oraz III gim, Wolontariusze chętnie niosą też pomoc na terenie szkoły. Starsi uczniowie pomogli w akcji informacyjnej, kiedy klasa Ia i II b zorganizowała akcję charytatywną z okazji Dnia Pluszowego Misia. Współpracując z fundacją „Mam Marzenie”, zbieraliśmy nowe zabawki dla dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych w szpitalach w Poznaniu. Pomogliśmy też podczas przekazywania kasztanów, dekoracji szkoły śnieżynkami – wolontariusze naszej szkoły są zawsze chętni do pomocy. Wiemy, że Wolontariat daje szansę na rozwijanie wśród młodzieży postawy zaangażowania na rzecz innych osób, uczy otwartości i wrażliwości, jest wspaniałą szkołą życzliwości i bezinteresowności. Czy to wszystko daje wolontariat w SPoKO? … grudzień to czas podsumowań, czas przemysleń… Wolontariat w Spoko? Czy tu warto być? Jest nas dużo, ale wciąż za mało… czekamy na Ciebie!

W zakładce POBIERZ znajdziesz dokumenty, wzory pism, informacje, kalendarz i inne... Zobacz!

Dane kontaktowe:

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie
ul. Planetarna 7, 62-020 Zalasewo
telefon: +48-61-817-54-50
email: sekretariat@spoko.edu.pl