To warto wiedzieć!

Mawia się, że dzieło sztuki jest tajemnicą, którą trudno zgłębić. Uczniowie klasy VIII b nie boją się wyzwań, co więcej, ze sztuką spotykają się bardzo często i chętnie odkrywają jej sekrety. Tradycją klasy stały się „wyjścia kulturalne”, które uzupełniają treści polonistyczne. Zeszłoroczne spotkania upłynęły nam pod hasłem „Bilet do PINAKOTEKI”. W tym roku szkolnym motywem przewodnim zajęć stało się „Życie w OBRAZACH”.

6 listopada wybraliśmy się do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Za każdym razem, gdy udajemy się do tego niezwykłego miejsca, przyświeca nam myśl, że „muzeum to nie jest zbiór bezimiennych przedmiotów, to ogromna opowieść”, którą możemy czytać i interpretować. Wystarczy tylko tego chcieć, bowiem „żyjemy w obrazach”, a każdy z nas może je malować. Służy temu wyobraźnia. Jest jednak jeden warunek! Trzeba o nią dbać i nieustannie ją rozwijać. My to czynimy.

Tematem zajęć byli: „Fałszerze dzieł sztuki”. Uczestniczyliśmy w spotkaniu podejmującym problem: oryginału, kopii, reprodukcji i repliki. Zwiedzanie galerii zostało wzbogacone o „historię z dreszczykiem” – czyli opowieść o muzealnej kradzieży. Zwieńczeniem lekcji był warsztat tematyczny. Przyjął on formę zadań aktywizujących: poszukiwaliśmy zagubionego obrazu, układaliśmy puzzle malarskie, a także tropiliśmy dzieła sztuki, które zostały przed nami ukryte w muzealnych zakamarkach.

Podsumowując nasze „kulturalne wyjście”, nie można pominąć jednego faktu… Listopad to miesiąc pełen refleksji, obfitujący w symbole. Wyjście miało również rys patriotyczny. Przechadzając się uliczkami Starego Rynku, ujrzeliśmy wystawę okolicznościową. Poświęcona była ona Polsce Niepodległej – nie mogliśmy przejść obojętnie obok tego wydarzenia. Na rozwieszonych kolejno planszach dydaktycznych, przypomnieliśmy sobie drogę do Wolności naszej Ojczyzny, która jak wiemy, wcale nie była łatwa… Tym patriotycznym akcentem zakończyliśmy jesienny spacer po Poznaniu. W grudniu kolejne wyjście – tym razem w świątecznej odsłonie!!!

W zakładce POBIERZ znajdziesz dokumenty, wzory pism, informacje, kalendarz i inne... Zobacz!

Dane kontaktowe:

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie
ul. Planetarna 7, 62-020 Zalasewo
telefon: +48-61-817-54-50
email: sekretariat@spoko.edu.pl