To warto wiedzieć!

Przypadająca w tym roku setna rocznica wybuchu wielkopolskiego to doskonała okazja do popularyzowania wiedzy na temat tego zwycięskiego zrywu niepodległościowego. Chociaż w naszej szkole na lekcjach historii i wosu regularnie przybliżamy dzieje naszego narodu walczącego o wolność, w tym roku postanowiliśmy w sposób szczególny uczcić tę rocznicę. W dniach od 8 do 12 października zorganizowaliśmy tydzień obchodów setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, którego motto brzmiało: „Z Bogiem w sercu, z bronią w ręku, wobec Ojczyzny bez lęku”. Na początku roku szkolnego każda klasa miała za zadanie odszukać na okolicznych cmentarzach groby powstańców i zebrać jak najwięcej informacji o spoczywających tam bohaterach. Do każdej mogiły lub miejsca pamięci została opracowana trasa rowerowa lub spacerowa. W ten sposób powstał przewodnik po miejscach związanych z powstaniem wielkopolskim w naszej okolicy, który umieściliśmy na jednym z szkolnych korytarzy. W środę i piątek uczniowie z wyznaczonych klas wzięli udział w mini grze miejskiej. Na podstawie wylosowanych kodów musieli dotrzeć do mogiły powstańca, odszukać informacje o nim i zapalić znicz. W ten sposób przywróciliśmy pamięć o naszych lokalnych bohaterach. We wtorek (09.10) uczniowie wzięli udział w wykładzie na temat powstania wielkopolskiego. W ramach współpracy z wydziałem historycznym UAM do naszej szkoły przyjechał dr Mariusz Menz, który już po raz drugi był naszym gościem. Pan doktor w barwny sposób opowiadał o przyczynach wybuchu powstania, o jego dowódcach i znaczeniu dla odradzającej się Polski. W czwartek, klasy II wybrały się na wycieczkę organizowaną przez poznański oddział IPN „Tramwajem przez historię najnowszą. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”. Dzieci miały okazję przejechać się zabytkowym tramwajem w pobliżu miejsc związanych z powstaniem. Podczas przejażdżki przewodnik miejski pani Maja Rausch opowiadała o Poznaniu sprzed 100 lat. Wycieczkę kończyła wizyta w Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Również w czwartek odbyły się konkursy historyczne „1z12” dla starszych klas oraz „1z7” dla klas czwartych i piątych. Wzorując się na popularnym konkursie telewizyjnym, nasi uczniowie popisywali się swoją wiedzą historyczną z historii Polski, z naciskiem na powstanie wielkopolskie z 1918 r. Następnie wszyscy obejrzeli krótkie przedstawienie o tym jak mieszkańcy zaboru pruskiego przeciwstawiali się germanizacji. Pojawiły się dzieci wrzesińskie i Michał Drzymała oraz młodzi adepci Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W ciągu minionego tygodnia w naszej szkole można było obejrzeć wystawę wypożyczoną z Biblioteki Raczyńskich „Na poznańską mod(ł)ę”, którą wzbogaciliśmy o eksponaty przyniesione przez naszych uczniów. Na korytarzach rozbrzmiewała muzyka z okresu walk o niepodległość i granicę Rzeczypospolitej Polskiej (1914-1921) i dwudziestolecia międzywojennego, a dzieci i nauczyciele mogli popuścić wodze fantazji i przebrać się w stroje z epoki. A wszystko po to, aby jak najlepiej oddać ducha tamtych lat i uzmysłowić sobie jak wtedy żyli ludzie. Nasza szkoła przyłączyła się również do akcji zorganizowanej przez Głos Wielkopolski „Chwalmy się powstaniem”.

W zakładce POBIERZ znajdziesz dokumenty, wzory pism, informacje, kalendarz i inne... Zobacz!

Dane kontaktowe:

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie
ul. Planetarna 7, 62-020 Zalasewo
telefon: +48-61-817-54-50
email: sekretariat@spoko.edu.pl