To warto wiedzieć!

Artykuł w opracowaniu...

 

Wzorem minionego roku, kiedy to we współpracy z innymi szkołami z terenu Miasta i Gminy Swarzędz w ramach projektu "Katyń - ocalić od zapomnienia" udało się posadzić sześć dębów pamięci, postanowliśmy kontynuować prace nad upamiętnieniem wszystkich pomordowanych w Katyniu i innych obozach osób związanych ze swarzędzką ziemią. Prace projektowe zostały zaplanowane na cały rok szkolny i podzielone wg poziomu trudności oraz dostosowane do zdolności percepcyjnych wszystkich uczniów naszej szkoły, aby nawet najmłodsi nie posiadający jeszcze wiedzy historycznej mogli rozwijać umiłowanie prawdy, patriotyzmu i poszanowanie dla dziejów państwa polskiego.

 

Dzieje się bardzo wiele: klasy czwarte zostały zaangażowane w równoległy projekt "Świadkowie historii", dzięki któremu uczniowie mogli poznać nie tylko losy ich rówieśników w czasach drugiej wojny światowej, ale i doświadczyć spotkania z żyjącymi uczestnikami wydarzeń, o których nasi wychowankowie od 17 września do 10 listopada zbierali informacje i publikowali w szkole. 

Wyszliśmy poza szkołę, gdyż projekt ten połączył uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie i Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie oraz Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystym otwarciu wziął udział pan Marian Osada, major w stanie spoczynku, którego losy jako małego chłopca stały się punktem wyjścia dla dalszych działań dydaktyczno-wychowawczych. Z kolei podczas uroczystego podsumowania obok majora Mariana Osady wystąpił także generał Jan Podhorski, członek Szarych Szeregów, Armii Krajowej, żołnierz polskiego podziemia. Zakończenie projektu splotło się w czasie ze Świętem Niepodległości nie bez przyczyny. Choć odzyskanie niepodległości przez Polskę kojarzone jest z zakończeniem I wojny światowej, ideą było potraktowanie tego dnia jako pretekstu do uczczenia wszystkich osób, które walczyły w imię wolności. Takim właśnie postaciom poświęcone były działania projektowe, w ramach których podczas lekcji historii uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę II wojny światowej, działalność Szarych Szeregów i żołnierzy wyklętych. Samodzielnie wykonali prace poświęcone omawianym bohaterom. Wiele z nich znalazło swoje miejsce na wystawach tematycznych w obydwu szkołach. Na zajęciach plastycznych tworzyli symbole, które ich rówieśnicy w czasie II wojny światowej wykorzystywali w akcjach małego sabotażu. Wykonali również sylwetki harcerzy z Szarych Szeregów. Rozwiązywali zadania wymagające współpracy, sprytu i wiedzy. Lekcje języka polskiego były pretekstem do poznawania kolejnych postaci i tworzenia map myśli poświęconych omawianym na historii zagadnieniom, podczas muzyki w szkole rozbrzmiewały pieśni patriotyczne, a w czasie wychowania fizycznego uczniowie przechodzili musztrę wojskową.

 

swiadkowieb

 

W tym czasie najstarsi uczniowie (tj. klasy VII oraz II i III gimnazjalne - potrzebnych było aż 7 autokarów!) wzięli udział w projekcji filmu "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy, którą specjalnie dla naszej szkoły zorganizowało kino Helios w Poznaniu - w ten sposób otwarliśmy oficjalnie prace projektowe w klasach VII, II i III.

kino

 

Reprezentanci klas wzięli udział w apelu pomordowanych w czasie II wojny światowej, jaki miał miejsce w przededniu uroczystości Wszystkich Świętych.  Akcję aktywnie wsparli harcerze ze Swarzędzkiego Szczepu Harcerskiego „Dukt” oraz szkolni artyści. Wszystko po to, by rozumieć i pamiętać, bo pamięć to nasz obowiązek. Od tego momentu na dziedzińcu szkolnym dumnie powiewa flaga narodowa, a na terenie budynku pojawiły się patriotyczne murale.

 

apelb

 

  

Następnie starsi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w  żywej lekcji historii  – spotkali się z panią Danutą Bensch - Trzeciak córką ppor. Juliana Benscha i panem Januszem Piechowiakiem synem ppor. Ignacego Piechowiaka. W atmosferze kawiarenki z lat trzydziestych ubiegłego wieku goście opowiadali o ojcach zamordowanych w Katyniu, swych wojennych i powojennych losach, dzielili się wspomnieniami, pokazywali pamiątki. W ciągu niemal dwugodzinnego spotkania nasi uczniowie mieli okazję zadać wiele intersujących pytań i dowiedzieć się rzeczy, których nie sposób znaleźć w podręcznikach do historii. 

 

lekcja

 

Najmłodsi zajęli się stroną wizualną - w ten sposób w centralnym miejscu szkoły wyrósł symboliczny dąb pamięci...

dabpamieci

rozpoczęła się także produkcja guzików katyńskich,

 

[foto]

 

powstała gablota upamiętniająca postać ppor. Ignacego Piechowiaka - naszego tegorocznego bohatera projektu,

 

[foto]

 

gromadzimy materiały, w celu opracowania szczegółowego biogramu,

 

[foto]

 

Przygotowujemy się do "Wieczoru Pamięci" zaplanowanego na 8 lutego br...

W zakładce POBIERZ znajdziesz dokumenty, wzory pism, informacje, kalendarz i inne... Zobacz!

Dane kontaktowe:

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie
ul. Planetarna 7, 62-020 Zalasewo
telefon: +48-61-817-54-50
email: sekretariat@spoko.edu.pl