Wycieczka do JuraPark w Krasiejowie

Czy da się być wypoczętym i zmęczonym jednocześnie? Na to pytanie mogą odpowiedzieć uczniowie klasy 5B i 6A, którzy spędzili wspaniałe chwile na terenach jedynego w Polsce czynnego wykopaliska przepełnionego szkieletami wielkich płazów i gadów, a wśród nich dinozaurów - prawdopodobnie najstarszych w świecie, liczących 230 milionów lat. Jurapark Krasiejów to cudowne miejsce dla dzieci, pełne atrakcji dostarczających niezapomnianych wrażeń. W świat dinozaurów wprowadził nas pociąg kursujący w Tunelu Czasu prezentujący powstanie galaktyk, narodziny Ziemi, Księżyca oraz pierwszych form życia kolonizujących naszą planetę. W Pawilonie Palentoologicznym znajduje się największa w Europie ekspozycja skamieniałości gadów i płazów z najstarszego okresu ery mezozoicznej, w tym szkielet pradinozaura Silesaurusa opolensisa. Jako jedyne muzeum na świecie łączy ekspozycję z czynnym stanowiskiem paleontologicznym, które wciąż prowadzi prace wykopaliskowe. Oryginalne skamieliny można podziwiać, stąpając po szklanej podłodze zawieszonej nad stanowiskiem. Latem można tu dodatkowo przyjrzeć się paleontologom przy pracy. Idąc ścieżką z dinozaurami zobaczyliśmy prawie 70 gatunków dinozaurów i aż 200 modeli w skali 1:1. Zwiedziliśmy Prehistoryczne Oceanarium, dzięki któremu zobaczyliśmy jak dawno, dawno temu wyglądało życie pod wodą. Z pomocą jednak przyszły nowoczesne technologie, dzięki którym odtworzenie 20-metrowego Megalodona, rybopodobnego Mezozaura, Liopleurodona czy płetwojaszczura Plejozaura było jak najbardziej możliwe. Przedziwne stworzenia naturalnej wielkości "pływały" na dużych ekranach z efektem 3D (i dreszczykiem emocji). W Parku Nauki i Ewolucji Człowieka odbyliśmy podróż w czasie dzięki multimedialnym ekranom i aplikacjom, które przeniosły nas w światy "Okna Prehistorii", "Lustro Ewolucji", "Rozwój noża" i "Świadectwa Ewolucji".Podczas pokazu z wykorzystaniem suchego lodu zobaczyliśmy jak można napompować balon bez nadmuchiwania powietrzem, wytworzyć wodę sodową czy parę wodną oraz wiele innych widowiskowych eksperymentów.Całość umilała nam zabawa na ogromnym placu zabaw, czyli na 3000 m2 przestrzeni do biegania, harcowania i wspinania... (m.in. 12-metrowa wieża ze zjazdem, 7-metrowa huśtawka stylizowana na ptasie gniazdo, ścianka wspinaczkowa, itp). Dzieci mogły korzystać również ze statku pirackiego, karuzeli, trampolin, euro bungy, automatów do gier i symulatorów oraz dmuchanych zjeżdżalni. Na zakończenie uczniowie stanęli przed prawdziwym wyzwaniem - musieli wykazać się wiedzą, sprytem i szybkością podczas rozwiązywania zagadek w czasie podchodów zorganizowanych na terenie całego JuraParku.