Projekt uczniów klasy VIIIa

W następnym tygodniu zaczynamy wytęsknione wakacje. Warto jednak pamiętać, że czas wypoczynku młodych ludzi wykorzystywany jest przez dilerów, którzy oferują różnego rodzaju nielegalne używki, w tym dopalacze, obiecując najlepszą zabawę. Niestety do szpitali trafiają młode osoby z ostrym zatruciem organizmu, którym nie zawsze można udzielić skutecznej pomocy. Ponieważ chcemy spędzić wakacje dobrze, zdrowo i bezpiecznie, postanowiliśmy powiedzieć nasze głośne NIE tym wszystkim substancjom, które mogą skraść nam życie. Uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w szkolnej akcji edukacyjno – profilaktycznej skupiając się na trzech elementach:

Primo : WIEDZA – czyli wiem co to są dopalacze, jakie niosą zagrożenia, jakie są objawy zatrucia, gdzie szukać pomocy, dlaczego młodzi sięgają po te środki, czy zawsze jest to tylko dziecinna ciekawość ?

Secundo : ASERTYWNOŚĆ – jak odważnie powiedzieć NIE gdy inni mówią TAK

Tertio: ALTERNATYWA – czyli co zaproponować młodym by świetnie wykorzystali czas na zabawę bez chemikaliów.

Uczniowie przygotowali plakaty na których łatwo wyrazili swoje NIE dla wszelkich tabletek, mieszanek, chemikaliów i innych tak zwanych „upiększaczy” rzeczywistości. Obejrzeli film edukacyjny, w którym policjanci, terapeuci Monaru i szpitalnych oddziałów toksykologii, ratownicy medyczni, ich rówieśnicy ze szkól gimnazjalnych wypowiadali się o swoich kontaktach z dopalaczami. Poznali też aspekty prawne wynikające z rozprowadzania, handlu i posiadania narkotyków i dopalaczy. Swoją asertywną postawę wyrazili Siłaczem - Tytanem, którego nic i nikt nie pokona. Zrozumieli też, jak ważnym jest bycie „ nieobojętnym” na to co wokół nich się dzieje, że mogą i powinni reagować, do kogo mogą się zwrócić o pomoc w sytuacjach, gdy mają obawy i wątpliwości. Czasami liczy się każda minuta i najcichszy nawet głos…. Największa jednak burza mózgów miała miejsce przy poszukaniu alternatyw dla dopalaczy. Propozycji było bez liku Od wakacyjnej miłości, przez hulajnogę, sport, opiekę nad zwierzaczkami po książki i kawę z dużą ilością mleka Popatrzcie sami i znajdźcie najlepszą dla siebie A może macie inne swoje pomysły? Życzymy Wam wszystkim bezpiecznych i zwariowanych wakacji!

Uczniowie klasy VIII a