6 czerwca 1818 roku zmarł Jan Henryk Dąbrowski, polski mąż stanu, generał, twórca Legionów Polskich we Włoszech. To jemu Józef Wybicki poświęcił refren naszego hymnu narodowego: "Marsz, marsz Dąbrowski..." Z okazji przypadającej w tym dniu 200 rocznicy śmierci Jana Henryka Dąbrowskiego w naszej szkole odbył się wykład poprowadzony przez dr Mariusza Menza z katedry historii najnowszej UAM. Prelegent przybliżył sylwetkę naszego bohatera narodowego. Opowiadał o jego ciekawym życiorysie, karierze wojskowej, polityce, okraszając anegdotami z życia prywatnego. Oprócz wykładu, częścią obchodów rocznicy śmierci Jana Henryka Dąbrowskiego, w ramach 100-lecia odzyskania niepodległości, była wystawa plakatów autorstwa uczniów naszej szkoły poświęconych właśnie bohaterowi hymnu.

Na ręce pana dr Mariusza Menza składamy serdeczne podziękowania za odwiedziny w naszej szkole i mamy nadzieję, ze jest to początek dłuższej, owocnej współpracy.