Nasi uczniowie w Krzyżowej

W dniach od 4-9 maja byliśmy na międzynarodowym spotkaniu młodzieży z Polski, Niemiec oraz Ukrainy. Polegało ono na wspólnej integracji, oprócz niej mieliśmy okazje omówić problemy migracji, uchodźców oraz praw człowieka. Wspomniane warsztaty na temat migracji, uchodźców i praw człowieka były bardzo interesujące. Z pomocą krzeseł i osób i tworzyliśmy mapy świata. Bardzo ciekawym elementem okazał się być wieczór międzynarodowy. My jako część polskiej grupy opowiadaliśmy innym o naszym kraju, ważnych datach a także prezentowaliśmy Poloneza. Na koniec poczęstowaliśmy naszych zagranicznych rówieśników polskimi słodyczami. Po 3-godzinnej podróży pociągiem dotarliśmy z powrotem do Poznania. Pojechaliśmy na wieżę zamku Przemysła. Rozciągała się stamtąd panorama Poznania. Po zwiedzeniu wieży udaliśmy się do hostelu Tey, aby nasi przyjaciele mogli się ulokować, po czym zjedliśmy wspólną kolację i poszliśmy na wieczorne zwiedzanie Poznania. Kolejnego dnia polska grupa wraz z panią Bręcz pojechała autobusem do Muzeum Bambrów Poznańskich, gdzie spotkaliśmy się z naszymi zagranicznymi przyjaciółmi. Następnie udaliśmy się do Instytutu Zachodniego gdzie wysłuchaliśmy ciekawego wykładu. O godz. 12:00 ujrzeliśmy Koziołki. Po kilku godzinach jechaliśmy kolejką Maltanką, aby pokazać Jezioro oraz Termy Maltańskie Ukraińcy i Niemcy dowiedzieli się dużo o historii Polski. Mieli też możliwość wzięcia udziału w zajęciach z gotowania, łucznictwa, quizie, bądź w zajęciach sportowych. Po kolacji odwiedziliśmy jeszcze 2 stajnie. We wtorek przyjechaliśmy do Bramy Poznania, aby zwiedzić muzeum. Potem poszliśmy zrobić ewaluację oraz wypić wspólnie herbatę. Następnie zaczęliśmy się żegnać z nadzieją na ponowne spotkanie w przyszłości. Cały ten wyjazd to było cudowne doświadczenie. Dowiedziałyśmy się wielu ciekawych rzeczy o kulturze ukraińskiej i niemieckiej a także poznaliśmy zaskakujące statystyki dotyczące migracji Chciałybyśmy to kiedyś powtórzyć.