Nocą w szkole fajnie jest!

Policja, ikony, kody i szyfry w jednym? Jak to możliwe? 9 grudnia, w piątkowy wieczór i noc, w bibliotece naszej szkoły miało miejsce spotkanie z wyjątkowymi gośćmi. Wieczór pod hasłem „Czytanie ma wiele twarzy” zorganizowane zostało w ramach nagrody dla wszystkich laureatów konkursów przeprowadzonych z okazji obchodów MMBS. W spotkaniu udział wzięli także członkowie zespołu „Złota Rączka” pracującego na codzień w bibliotece. W sumie 21 osób bawiło się tego wieczoru doskonale. Z radością przyjęliśmy także 8 uczniów, którzy tej nocy wrócili z wycieczki do Drezna i, choć wytrzymali zaledwie pół godzinki, bijemy im brawo za chęci i ciekawość świata! Na początku wspaniałą prelekcję i pokaz przedstawił nam mł. asp. Jacek Cyran - technik kryminalistyki z wydziału Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, który przybył do nas w asyście sierż. szt. Dawida Komisarka i sierż. szt. Przemysława Komisarka - dzielnicowych KP Swarzędz. Pan aspirant wyjaśnił na czym polega daktyloskopia, na co należy zwracać uwagę w tej bardzo ciekawej i trudnej pracy, co ma wpływ na jakość zabezpieczonych śladów…, zebrał odciski z różnych miejsc w bibliotece, pokazał nam różnorodne techniki zabezpieczania śladów oraz wcześniej przygotowany odcisk buta i wyjaśnił, w jaki sposób takie dowody mogą stać się ważne w sprawie. Każdy z zebranych miał też możliwość odciśnięcia własnych linii papilarnych dłoni i zabrania ich do domu na pamiątkę. Wszyscy słuchaliśmy Pana aspiranta z zapartym tchem i śledziliśmy z uwagą każdy jego ruch. Następnym wspaniałym gościem była pani Małgorzata Marszałek… tak, tak, nauczyciele naszej szkoły mają wiele niezwykłych pasji. Pani Marszałek w ciepły, przystępny sposób przybliżyła nam nieco podstaw ikonografii i ikonologii, wyjaśniła niektóre symbole i uchyliła rąbek tajemnicy co do technik pisania ikon. Pani przyniosła własnoręcznie namalowane prace, które podziwialiśmy z niekłamanym zachwytem. Dzięki temu niezwykłemu spotkaniu wydaje się, że zrozumieliśmy trochę bardziej, jaka to przyjemność, nie tylko oglądać, ale i czytać dzieło sztuki. Bardzo dziękujemy. Kolejnym, równie ciekawym, punktem programu było czytanie, tworzenie oraz łamanie kodów i szyfrów. Z tym tematem oswoiła nas nieco pani Anna Chlebowska, która przygotowała ciekawy pokaz dotyczący rodzajów kodowania oraz kilka zaszyfrowanych zadań do rozwiązania. Niektórzy z obecnych próbowali zmierzyć się z nimi, co okazało się wcale nie takie proste. Odwiedził nas jeszcze jeden wspaniały gość – pan Mariusz Chlebowski, który zamierzał opowiedzieć i pokazać nam, co na niebie błyszczy. Pan Mariusz przyniósł specjalne mapy księżyca, lunety i teleskop… niestety plany pokrzyżował nam brak czasu, a przede wszystkim niebo zasnute chmurami. Nie smucimy się jednak zanadto, ponieważ daje nam to okazję do jeszcze jednego udanego spotkania, na które już się wstępnie wszyscy umawialiśmy. Pan Mariusz również obiecał odwiedzić nas raz jeszcze. Zatem wszystkim gorąco dziękujemy, zwłaszcza naszym niezwykłym gościom i do zobaczenia wkrótce. Zachęcamy naszych uczniów do odwiedzin w bibliotece, dzielenia się wrażeniami ze spotkania i do zwiększonych wypożyczeń, np. barwnie i dowcipnie napisanej książki "Tajemniczy świat kodów"  Diana Kimpton, którą posiadamy w naszych zbiorach.